Niemieckie filmy na 48. Krakowskim Festiwalu Filmowym 30.05 – 05.06.2008

   
 

Kino Pod Baranami

   
Sobota, 31.05.2008, godz. 20.30

Full Metal Village

 


Niemcy, 2006, 90 min.
Reżyseria: Sung Hyung Cho
Scenariusz: Sung Hyung Cho
Zdjęcia: Markus Winterbauer
Obsada: Uwe Trede, Lore Trede, Klaus H. Plähn, Irma Schaak
Producent: Roshanak Behesht Nedjad, Konstantin König, Helge Albers
Produkcja: Flying Moon w koprodukcji z NDR/ARTE (Hamburg)

Pokazy festiwalowe: Berlin 2007, Saarbruecken 2007, Montreal 2007, Busan 2007

Nagrody i wyróżnienia: nagroda filmowa Szleswig-Holsztynu 2006, nagroda filmowa Hesji 2006, nagroda Maxa Ophülsa 2007, Nagroda Gildy 2007

Wacken, to mała wioska, położona w północnej części landu Schleswig- Holsztyn. Jej mieszkańcy opowiadają przed kamera o swojej pracy i niezbyt pospiesznym, spokojnym życiu odmierzanym rytmem pór roku. Tylko co niektórzy, z rzadka wspominają wydarzenie, które raz do roku, w sierpniu zakłóca tę idyllę. Filmowe kadry na moment przerywają mocne rytmy i zdjęcia przejeżdżających tirów. To zwiastun największego na świecie festiwalu muzyki heavymetalowej Wacken Oper Air (W:O:A). Wtedy do wioski nadciąga ponad 40 tysięcy fanów, aby wziąć udział w organizowanych tu koncertach takich grup jak: „Motörhead”, „Scorpions”, „Fear Factory”, „Atheist” czy „Bloodthorn”. Zrealizowany przez mieszkającą w Niemczech Koreankę Sung Hyung Cho film, opowiada o pokojowym współistnieniu dwóch skrajnie różnych światów i jest piękną lekcją tolerancji.

Sung Hyung Cho urodziła się w 1966 roku w Busan (Południowa Korea), studiowała w Seulu komunikację społeczną, w 1990 roku przeniosła się do Marburga gdzie skończyła historię sztuki, nauki medialne i filozofię. Początkowo zajmowała się montażem i pracą naukową prowadząc seminaria w Filmhaus i SAE Institute we Frankfurcie nad Menem. Jej pierwszy pełnometrażowy film „Full metal village” został wyróżniony nagrodą filmową

Niedziela, 01.06.2008, godz. 20.30

Dryfujący / Drifter


Niemcy, 2007, 80 min.
Reżyseria: Sebastian Heidinger
Scenariusz: Sebastian Heidinger
Zdjęcia: Henner Besuch
Producent: Nils Bökamp
Produkcja: Boekamp und Freunde Filmproduktion

Pokazy festiwalowe: Lipsk 2007, Berlin 2008, Nyon 2008

Historia trójki nastolatków, których życie po ucieczce z domu kręci się wokół dworca Zoo w Berlinie, ukazuje brutalny, pozbawiony nadziei świat narkomanów. Losy bohaterów przypominają w pierwszym momencie postacie z bestsellerowej książki Christiany F. My dzieci z dworca Zoo - aby zdobyć towar uciekają się do kradzieży i prostytucji, sypiają pod gołym niebem lub w noclegowni, nie mają żadnych planów na przyszłość. Film nie skupia się jednak na tragedii młodych ludzi, pokazuje raczej rzeczywistość w czasach wszechobecnego kapitalizmu i globalizacji. Odważna produkcja świeżo upieczonego absolwenta szkoły filmowej - Sebastiana Heidingera została zaprezentowana na 58. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie w sekcji Perspektywy kina niemieckiego.

Sebastian Heidinger urodził się w 1978 roku w Niemczech, w latach 1999- 2001 pracował jako scenarzysta, asystent produkcji i montażysta w Hamburgu i Berlinie. W roku 2002 rozpoczął studia w Niemieckiej Akademii Filmowo-Telewizyjnej w Berlinie. Jest wspólnikiem firmy producenckiej Boekamp & Freunde, producentem, scenarzystą i reżyserem.

Poniedziałek, 02.06.2008

Moebius Redux


Niemcy, 2006, 68 min.
Reżyseria: Hasko Baumann
Scenariusz: Hasko Baumann
Zdjęcia: Frederic Doss
Muzyka: Karl Bartos
Obsada: Enki Bilal, Philippe Druillet, H.R. Giger, Jean Giraud
Producent : Bart Simpson, Edda Baumann von Broen
Produkcja: Avanti Media, Morag Loves, ZDF, ARTE

Pokazy festiwalowe: San Diego 2008, New York 2008

Nagrody i Wyróżnienia: nagroda za najlepszy dokument biograficzny na Independent Film Festival 2008 w Nowym Yorku, nagroda za najlepszy dokument i najlepszy film na Comic Con Festiwal 2008 w San Diego

W swoim debiutanckim dokumencie Hasko Baumann przedstawia sylwetkę światowej sławy francuskiego scenarzysty i rysownika komiksów Jeana Girauda, znanego również jako Moebius i Gir. Właśnie jako Moebius Giraud osiągnął ogromną popularność i uznanie w środowisku artystów - również niezwiązanych z komiksem. Zaczynał od opowieści realistycznych, które z czasem porzucił, aby wykreować fantastyczne światy, gdzie rozgrywają się jego niezwykłe historie. W latach 70. założył magazyn "Métal Hurlant", który wpłynął na całe pokolenie twórców komiksu. Giraud zmienił komiks w dzieło sztuki. Takimi były wybitne, współtworzone przez niego komiksowe serie Blueberry, Incal, Feralny major, Silver Surfer i Arzach. Jego talent wykorzystali również filmowcy: to Giraud jest twórcą graficznej koncepcji takich filmów, jak Obcy - ósmy pasażer Nostromo, Willow czy Piąty element. Baumann został nagrodzony za swój debiut na festiwalu Comic-Con International Independent Film Festiwal w San Diego. Autorem muzyki do filmu jest Karl Bartos z legendarnego niemieckiego zespołu „Kraftwerk”.

Hasko Baumann urodził się w 1970 roku w Niemczech. Studiował prawo, a potem filmoznawstwo. Podczas studiów pracował jako asystent w firmie avanti media z Nowego Jorku. Jest założycielem czasopisma filmowego „Der Schnitt”. Jako redaktor, scenarzysta i reżyser zrealizował dla firm avanti media i Totho Film różne projekty i dokumenty, współpracował tez z telewizja ZDF i ARTE, jest wydawcą magazynu internetowego „Das Manifest”. Dokument „Moebius Redux” jest jego pełnometrażowym debiutem.

Wtorek, 03.06.2008, godz. 20.30

Prater


Niemcy, 2007, 107 min.
Reżyseria: Ulrike Ottinger
Scenariusz: Ulrike Ottinger
Zdjęcia: Ulrike Ottinger
Obsada: Elfriede Jelinek, Elfriede Gernstl, Ursula Storch, Werner Schwarz
Producent: Kurt Mayer, Ulriker Ottinger
Produkcja: Kurt Mayer Film, Ulrike Ottinger Filmproduktion, WDR, ORF
Dystrybucja: Salzgeber & Co. Medien

Pokazy Festiwalowe: Berlin 2008

Nagrody i wyróżnienia: Nagroda niemieckiej krytyki filmowej 2008

Wiedeński Prater, położone nad Dunajem dawne tereny łowieckie cesarza Maximiliana II, to od ponad stu lat jeden z najsłynniejszych parków rozrywki na świecie. Jego historia przeplata się w filmie Ulrike Ottinger z dzisiejszymi atrakcjami, które, tak jak przed wiekiem, przyciągają tłumy widzów, zarówno dzieci jak i dorosłych. Prater to gigantyczne wesołe miasteczko, w którym kręcą się wszystkie możliwe karuzele, gdzie występują akrobaci i wszelkiego rodzaju iluzjoniści, gdzie przechadzają się afrykańscy czarownicy i Indianie, tańczą karły, straszą duchy i inne monstra, gdzie ciągle jeszcze zobaczyć można to, co niezwykłe, dziwne, nienormalne w ludzkiej naturze. Kamera błądzi między poszczególnymi atrakcjami, by za chwilę ukazać ten kolorowy świat z perspektywy jego animatorów, wejść zza kulisy czy cofnąć się do jego początków. Film Ottinger pokazywany był w sekcji Forum na ubiegłorocznym Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Berlinale 2007.

Ulrike Ottinger urodziła się w 1942 roku w Niemczech, po ukończeniu ekonomii rozpoczęła studia na Akademii Sztuk Pięknych w Monachium. W latach 1962-1968 mieszkała w Paryżu zajmując się tylko działalnością artystyczną, co zaowocowało licznymi wystawami. W roku 1966 napisała pierwszy scenariusz Die mongolische Doppelschublade (Mongolska podwójna szuflada.) Po powrocie do kraju założyła klub filmowy „Visuell”, który prowadziła do 1972 jednocześnie kierując galerią. Współpracowała jako reżyserka z wieloma renomowanymi scenami teatralnymi i operowymi. Jej przygoda z filmem rozpoczęła się w 1972 roku obrazem Laokoon i synowie. Ottinger pracuje też jako fotograf. Jest uznaną reżyserką, która za swoją twórczość otrzymała liczne nagrody i wyróżnienia m.in. Nagrodę Niemieckiej Krytyki Filmowej za film Prater.

Środa, 04.06.2008, godz.20.30

Jesus Loves You

Niemcy 2006 - 2008, 80 min.
Reżyseria: Lilian Franck, Michaela Kirst, Robert Cibis, Matthias Luthardt
Scenariusz: Lilian Franck, Michaela Kirst. Robert Cibis
Zdjęcia: Kolja Raschke, Jakub Beinarowicz, Lukas Schmid
Muzyka: Matthias Petsche
Producent: Lilian Franck, Robert Cibis
Produkcja: Oval Filmemacher GbR

Pokazy festiwalowe: Berlin 2008

Po atakach terrorystycznych na World Trade Center w Nowym Jorku powstał Kościół 411, którego głównym celem jest działalność misyjna. Członkowie kościoła postawili sobie za cel nawrócenie fanów piłki nożnej uczestniczących w Mistrzostwach Świata w Niemczech w roku 2006. Do akcji włączyła się także niemiecka organizacja „Jugend mit einer Mission” (Młodzież z misją) wysyłając na piłkarskie stadiony około 10.000 swoich członków.

Dokument, będący owocem współpracy kilku reżyserów, pokazuje kontakty misjonarzy z uczestnikami piłkarskiego święta i ich reakcje na próby nawiązania kontaktu i rozmowę o Bogu. Kamera rejestruje teologiczne dysputy, wspólne modlitwy i wspólne spędzanie wolnego czasu. Każdy z reżyserów koncentruje się na jednym misjonarzu i podążając za nim, obserwuje i dokumentuje jego działalność. Twórcy filmu nie oceniają swoich bohaterów, raczej próbują zrozumieć motywy ich niezwykłego zaangażowania w działalność misyjną. Premiera filmu miała miejsce podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Berlinale 2007 w sekcji Perspektywy kina niemieckiego.

Lilian Franck urodziła się w 1971 roku w Niemczech. Studiowała w Akademii Filmowej Badenii-Wirtembergii oraz w Szkole Sztuki Współczesnej Le Fresnoy w Tourcoing (Francja). Pracuje jako producentka i reżyserka filmowa realizując liczne, międzynarodowe przedsięwzięcia. Za film Halbe Chance (Połowa szansy) otrzymała wraz z Robertem Cibisem nagrodę za najlepszy debiut przyznaną im przez niemiecko-francuskie stowarzyszenie dziennikarzy.

Robert Cibis urodził się w 1973 roku. Studiował filmoznawstwo w Paryżu i Rzymie oraz w Akademii Filmowej Badenii-Wirtembergii. Obecnie pracuje nad filmem dokumentalnym Pianomania.

Michaela Kirst urodziła się w 1970 roku. Studiowała historię i psychologię. Jest reżyserem filmów dokumentalnych.

Matthias Luthardt urodził się w1972 roku w Niderlandach. Studiował romanistykę, germanistykę i retorykę, a także filmoznawstwo w Wyższej Szkole Filmowo-Telewizyjnej w Poczdamie-Babelsbergu. Jego film dyplomowy Pingpong został zaprezentowany na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes.

Jesus Loves You (Jezus cię kocha) jest pierwszym wspólnym projektem czwórki reżyserów.

 

Kino Kijów.Centrum

   
Filmy dokumentalne  

Poniedziałek, 2.06.2008, godz. 19.00, VII pokaz

Rewia / Predstavlenye

Niemcy-Rosja-Ukraina 2008, 82 min
Reżyseria: Siergiej Łoźnica
Zdjęcia: materiały archiwalne,
Produkcja: ma.ja.de. Filmproduktion, koprodukcja: St. Petersburg Documentary Film Studio, Telewizja MDR, współpraca: Yle Teema and Inspiration Films,

Kultura kołchozu kojarzy nam się z pastuchem Kostią ustawiającym swój zwierzęcy chór w pierwszych scenach filmu Świat się śmieje Grigorija Aleksandrowa. Siergiej Łoźnica, laureat Złotego Smoka za Blokadę, rekonstruuje – kawałek po kawałku – prawdziwy obraz Związku Radzieckiego takiego, jakim mógł się jawić zwykłemu rolnikowi i robotnikowi. Powstaje jedyny w swoim rodzaju portret. Fragmenty kronik sprawiają, że ożywa przed nami świat miniony i coraz bardziej zapomniany.

Siergiej Łoźnica – absolwent matematyki stosowanej na Politechnice Kijowskiej (1986) i moskiewskiego WGiK-u (1996). Mieszka w Niemczech, pracuje w Rosji. Autor wielu wybitnych filmów dokumentalnych, często opartych na twórczym wykorzystaniu materiałów archiwalnych. Laureat Złotego Smoka za film Blokada (2005).

Wtorek, 3.06.2008, godz. 21.00 IX pokaz

Muzyka mojego ojca / Nach der Musik


Zdjęcia: Rali Raltchev, Hoyte van Hoytema
Montaż: Inge Schneider
Produkcja: filmkombinat nordost gmbh & co. kg, Oliver Niemeier,

Pokazy festiwalowe: Nyon 2007, Madryt 2007, Montreal 2007, Lizbona 2007, Lipsk 2007, Belgrad 2008, Sofia 2008, Tel Aviv 2008, Ekwador 2008

Nagrody i wyróżnienia: Nagroda publiczności dla najlepszego filmu na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Montrealu 2007, Nagroda dla najlepszego filmu dokumentalnego na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Filmów Dokumentalnych w Lizbonie 2007, Specjalna Nagroda Jury na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Tel Avivie 2008.

Syna i ojca przez dekady dzielił berliński mur. Podczas gdy ojciec osiągnął po stronie wschodniej pozycję wybitnego dyrygenta, syn po stronie zachodniej wychowywał się bez ojca – świadom jego legendy, ale pozbawiony jego obecności. Po latach przychodzi pora na spotkanie i postawienie pytania: Co (jeśli w ogóle cokolwiek) jest do uratowania? Czy wielka sztuka warta jest wielkiej ofiary? I czy można ją podejmować kosztem kogoś innego?

Film Igora Heitzmanna opowiada o próbie zbliżenia reżysera do swojego ojca, austriackiego dyrygenta Otmara Suitnera, który 26 lat kierował Operą Państwową w Berlinie Wschodnim. W 1965 roku poznał on, podczas koncertów na Festiwalu Richarda Wagnera w Bayreuth, Renate Heitzmann, przyszłą matkę reżysera, dzieląc od tej pory swoje życie pomiędzy żonę, kochankę i największą miłość - muzykę.

Igor Heitzmann urodził się w Regensburgu, wychował w Berlinie. Odebrał wykształcenie muzyczne (klasa fortepianu) i filmowe (szkoły w Paryżu i Berlinie). Pracował jako asystent reżysera, tłumacz, asystent producenta. Był drugim reżyserem pełnometrażowego dokumentu Vassilia Silovica Orson Welles: The One-Man Band. Nach der Musik jest jego debiutem pełnometrażowym.

 
Filmy krótkometrażowe  
   

Piątek, 30.05.2008, godz. 13.00

Majakowski – Trzy historie miłosne
Majakovski – Drei Liebesgeschichten

Niemcy, 2007, 11 min., film animowany.
Reżyseria: Svetlana Filippova
Scenariusz: Svetlana Filippova, Marat Magambetov
Zdjęcia: Pavel Kostomarov
Muzyka: Marina Makarova,
Produkcja: Ulrich Miller, Pop Tutu Film

Włodzimierz Majakowski opuszcza rodzinną wioskę i udaje się do wielkiego miasta. Film, łącząc animację ze zdjęciami archiwalnymi, opowiada o przeżyciach poety w obcym świecie. W tle toczy się wielka historia, świat ekscytuje się wynalazkiem kina, Majakowski tymczasem pisze wiersze i marzy o wielkiej miłości. Jednak spotkania z kolejnymi „kobietami życia” za każdym razem kończą się porażką.

Poniedziałek, 2.06.2008, godz. 16.00

Anhalter

Niemcy, 2007, 13 min., film animowany.
Scenariusz, reżyseria, zdjęcia: Daniel Höpfner
Produkcja: Daniel Höpfner, Phaenomenfilm

Berlin, 23 lutego 1959 roku, godzina 11.23 w nocy. Hermann wchodzi do opustoszałej hali dworca Anhalter w dzielnicy Kreuzberg. Dworzec lada chwila ma zostać wyburzony. Mężczyznę łączą z tym miejscem szczególne wspomnienia. Snuje się po zdezelowanym budynku, coraz bardziej zanurzając się w świecie własnych wizji i obrazów wydobytych z zakamarków pamięci.

Wtorek, 3.06.2008, godz. 13.00

Na linii
Auf der Strecke

Niemcy / Szwajcaria, 2007, 30min., film fabularny,
Reżyseria: Reto Caffi,
Scenariusz: Philippe Zweifel, Reto Caffi
Zdjęcia: Piotr Rosołowski
Muzyka: Ivo Ubezio
Montaż: Thomas Bachmann
Obsada: Roeland Wiesnekker, Catherinr Janke, Leonardo Nigro
Produkcja: Academy of Media Arts, Kolonia

Ochroniarz pracujący w centrum handlowym spędza całe dnie, obserwując innych. A w szczególności pewną kasjerkę z księgarni, w której sekretnie się podkochuje. Chciałby nawiązać z nią bliższy kontakt podczas wspólnej podróży metrem, ale któregoś dnia widzi ją w towarzystwie innego mężczyzny. Wkrótce przyjdzie mu spotkać rywala w zupełnie innych okolicznościach. To spotkanie położy się cieniem na całym dotychczasowym życiu bohatera.

Wtorek, 3.06.2008, godz. 13.00

Słoneczny dzień
Ein sonniger Tag

Niemcy, 2007, 6 min., film animowany
Scenariusz, reżyseria: Gil Alkabetz
Muzyka: Ady Cohen
Produkcja: Gil Alkabetz, A Sweet Home Studio Produktion

Słońce wzeszło tego ranka najzwyczajniej w świecie. Po dokonaniu porannej toalety, zjedzeniu śniadania i przejrzeniu codziennej prasy rozpoczęło swoją zwykłą pracę. Okazało się, że tego dnia jego obecność nie jest mile widziana. Ludzie wypowiedzieli słońcu wojnę, ono jednak rozpoczęło rozpaczliwe starania o przywrócenie należnego mu splendoru.

Środa, 4.06.2008, godz. 13.00

Drzazga
Splinter

Niemcy / Polska 2008, 16 min., film animowany.
Scenariusz, reżyseria: Wojtek Wawszczyk
Muzyka: Stefan Ziethen
Montaż: Wojciech Włodarski, Wojtek Wawszczyk
Produkcja: Georg Gruber, Joanna Wendorff, Jadwiga Wendorff, Georg Gruber Filmproduktion

Drewniana ławka samotnie stojąca w parku wbrew pozorom wiedzie niezwykle bogate życie. A to przysiądzie na niej tłusta pani z pieskiem, a to staruszka karmiąca ptaki czy rodzina pozująca do zdjęcia. Czasem ktoś przyklei gumę do żucia albo wyryje scyzorykiem serce. Bywa też, że na ławce usiądzie smutna dziewczyna czekająca na ukochanego...

Czwartek, 5.06.2008, godz. 13.00

O 7 minut więcej
7 more minutes

Niemcy 2007, 7 min., film animowany
Reżyseria: Izabela Plucińska
Scenariusz: Izabela Plucińska, Justyna Celeda
Zdjęcia: Izabela Plucińska, Bernadette Passen
Muzyka: Kacper Habisiak, Marcin Kasiński,
Montaż: Daniela Kinateder
Produkcja: Jamila Wenske, Clay Traces GBR

Upalny dzień nad morzem. Słychać szum fal, pokrzykiwania mew, w tle gwizd lokomotywy. Plażą podąża z walizkami czworo ludzi. Każde osobno. Ocierają pot z czoła, intensywnie wpatrując się w morze. Po chwili zaczynają zrzucać z siebie poszczególne części garderoby. Nadzy powoli zanurzają się w falach...