Warsztaty rysowania mangi
Prowadzenie: Nadine Wewer

 

  8 kwietnia 2009, 11:00 – 13:00 kurs dla początkujących
19 kwietnia 2009, 11:00 – 13:00 kurs dla zaawansowanych

W każdym kursie może aktywnie uczestniczyć 20 osób. Informacje i zapisy: Muzeum Manggha, ul. M. Konopnickiej 26.
Tel: 12 267 27 03 lub 267 37 53, muzeum@manggha.krakow.pl

 

Warsztaty będą prowadzone z udziałem publiczności. Istnieje możliwość obserwowania warsztatów i rysowania dla własnych potrzeb (prosimy o przyniesienie materiałów rysunkowych).

Co to jest manga?

Chociaż termin manga w języku japońskim oznacza „niepohamowane obrazy”, obecnie odnosi się przede wszystkim do humorystycznych rysunków i komiksów.

W najdawniejszych czasach rysunki komiczne odnajdowano na terenie japońskich świątyń. Często były one obrazkowym przedstawieniem dawnych legend, bądź przystępnym objaśnieniem nauki Buddy. W okresie Edo (1600-1868), kiedy wiodącą rolę w społeczeństwie odgrywała klasa mieszczan, rysunki te stały się popularną formą rozrywki, za pomocą której przedstawiano zarówno współczesne opowieści obyczajowe, jak i historyczne podania i legendy. To wówczas powstały słynne Hokusai manga (15 zeszytów zawierających humorystyczne rysunki narysowane przez słynnego twórcę drzeworytów Katsushikę Hokusaia ). Zbiór ten na długie lata stał się wzorem do naśladowania dla japońskich rysowników, a słowo manga stało się określeniem całego obszaru japońskiego rysunku komiksowego.

Obecnie, manga jest jednym ze zjawisk najdobitniej określających współczesną Japonię. Prawdopodobnie nie ma drugiego kraju, w którym zainteresowanie tą formą przekazu byłoby bardziej powszechne. Komiksy manga są sprzedawane w księgarniach, kioskach, a nawet w specjalnych automatach. Czytane są nie tylko w domu, ale także w pociągach, salonach piękności, szkołach, biurach i kawiarniach. Najbardziej popularne opowieści są przenoszone na ekran w postaci filmów animowanych anime oraz mają swoją wersję w postaci gry komputerowej. O ile w Stanach Zjednoczonych większość magazynów komiksowych ukazuje się raz w miesiącu, o tyle w Japonii publikowane są one co tydzień, bądź co dwa tygodnie. Większość magazynów manga zawiera w jednym numerze kilkanaście historii, jedno wydanie może liczyć nawet około 300- 400 stron.

Największy wpływ na rozwój mangi miał Tezuka Osamu (1926-89), który wprowadził do komiksu wiele technik znanych dotąd głównie z filmu i animacji (panorama, zbliżenie, efekty montażu itp.) Te nowatorskie rozwiązania spowodowały znaczną redukcję dialogów na rzecz ilości rysunków i długości opowieści. W ten sposób narodziły się „story manga” liczące niekiedy kilka tysięcy stron.

 

 

Nadine Wewer urodziła się w 1981 roku w Ingolstadt w Niemczech. W latach 2000-05 studiowała w wyższej szkole im. Georga Simona Ohma w Norymberdze na wydziale komunikacji projektowej. Po ukończeniu studiów rozpoczęła prace jako ilustratorka, graficzka i projektantka. Jest autorką kilku książek, których tematem jest nauka rysowania mangi i fantasy, jedna z nich „Manga. Fantasy. Rysowanie jest łatwe” została także wydana w Polsce. Prowadzi kursy rysowania, pracuje jako ilustratorka, grafik reklamowy i projektantka stron internetowych.