MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TAŃCA
SASHA WALTZ
Program filmowy

Sobota, 01.05.2010, godz. 17.00
Muzeum Sztuki i Techniki Japńskiej Manggha
Kraków, ul. Konopnickiej 26

Garten der Lüste. Die Choreographin Sasha Waltz
Ogród rozkoszy. Choreografka Sasha Waltz
film dokumentalny, reżyseria: Brigitte Kramer i Jörg Jeshel
ARTE/ZDF 2006, 60 min

 

Sasha Waltz urodziła się w 1963 roku w Karlsruhe. W latach 1983 – 1987 studiowała taniec i choreografię w Amsterdamie i Nowym Jorku. W 1993 roku wraz z Jochenem Sandigiem założyła działający do dziś własny teatr tańca Sasha Waltz & Guests. Obok Thomasa Ostermeiera była w latach 1999 – 2005 dyrektorem artystycznym berlińskiego teatru Schaubühne am Lehniner Platz. Tam powstały słynne spektakle: Ciała, S i noBody. W 2004 roku zrealizowała w Grand Théâtre de Luxembourg i w Staatsoper w Berlinie spektakl operowy Dydona i Eneasz do muzyki Henry Purcella, a następnie w tych samych teatrach Medeę do muzyki Pascala Dusapin i do tekstu Heinera Müllera.


Trzy lata później dla Opery Narodowej w Paryżu opracowała choreografię do symfonii dramatycznej Berlioza Romeo i Julia. W 2007 roku została wybrana przez czasopismo „balet-tanz” choreografem roku. W marcu 2009 roku jej zespół przygotował spektakl Dialoge 09 – Neues Museum, który uświetnił otwarcie, po latach odbudowy, Neues Museum w Berlinie, i który obejrzało 10000 widzów. Przedstawienie to zostało również pokazane w Rzymie na inauguracji nowo powstałego muzeum sztuki współczesnej: MAXXI_Museo nazionale delle arti del XXI secolo, którego projektantką była słynna architekta Zaha Hadid.

 

Dialoge 09 – Neues Museum
Rejestracja spektaklu Sashy Waltz, reżyseria: Sasha Waltz, współpraca reżyserska: Brigitte Kramer i Jörg Jeshel.
Wykonawcy: Sasha Waltz & Guests, Solistenensemble Kalejdoskop, Vocalconsort Berlin
Radialsystem, ZDF, ARTE, 52 min.

Film Dialoge 09 – Neues Museum jest zapisem niezwykłego spektaklu przygotowanego przez Sashę Waltz na otwarcie odrestaurowanego i przebudowanego przez brytyjskiego architekta Davida Chipperfilda gmachu muzeum, które obecnie mieści kolekcję papirusów i zbiory dawnych muzeów: egipskiego, prehistorii- i wczesnej historii oraz kolekcję antyczną.

Budowę muzeum, według planów Fryderyka Augusta Stülera, zlecił w 1841 roku pruski król Fryderyk Wilhelm IV. Pod koniec wojny budynek został zbombardowany i częściowo spalony i w takim stanie, popadające w czasach NRD w dalszą ruinę, przetrwał aż do 2003 roku, kiedy podjęto decyzję o jego odbudowie. David Chipperfild uwzględnił w swoim projekcie wszystkie zachowane fragmenty uzupełniając je współczesnymi elementami.

Sasha Waltz tworząc swoją – jak sama określiła - współczesną choreograficzną wystawę nawiązała w niej tematycznie nie tylko to zbiorów, jakie mieścić będzie muzeum, ale też do samej architektury budynku, łączącej współczesne formy z historyczna tkanką. Powstał fascynujący spektakl z udziałem 70 tancerzy, muzyków i śpiewaków, rozgrywający się na kilku poziomach w pustych muzealnych wnętrzach, które artystka zapełniła niezwykłymi ruchomymi obrazami.

 

 

Organizator:

  • Dom Norymberski w Krakowie

     

Pokazy odbywają się w ramach Międzynarodowego Dnia Tańca, którego organizatorami są:

  • Teatr Groteska
  • Teatr Tańca DF (Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki)
  • Krakowski Teatr Tańca
  • Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha
  • Staromiejskie Centrum Kultury
  • www.dzientanca.pl