WAWEL - ILUMINACJE

SPEKTAKL ŚWIATŁA I DŹWIĘKU
NIEMIECKICH MIAST PARTNERSKICH KRAKOWA
Piątek, 3 czerwca 2011, godz. 22.00
Kraków, ul. Grodzka, przed Wawelem

 

Projekt WAWEL ILUMINACJE oparty jest na sztuce światła i nowych mediów i przygotowany został we współpracy z niemieckimi miastami partnerskimi Krakowa: Frankfurtem nad Menem, Lipskiem i Norymbergą. Fasada Zamku Królewskiego na Wawelu posłuży za ekran projekcyjny dla artystycznych – wizualnych i muzycznych – prezentacji miast partnerskich.

Wielkoformatowe projekcje, które w różnych formach zostaną zaprezentowane publiczności, należą obecnie do najbardziej spektakularnych projektów artystycznych. Wykorzystanie najnowocześniejszych technik projekcji pozwala na połączenie nowoczesnej sztuki ze starą architekturą. Pełne fantazji projekcje na fasadzie zamku, który jest każdemu znany, będą miały niezwykłą siłę oddziaływania i stworzą zupełnie nowy, zapewne zaskakujący, obraz swojskiego, dobrze znanego otoczenia.

Artyści zaproszeni do udziału w projekcie reprezentują różne obszary współczesnej sztuki i korzystają z różnych środków przekazu. Martina Wolf tworzy instalacje wideo, Axel Gercke jest malarzem, Marek Brandt wykorzystuje w swoich pracach projekcje świetlne, a Michał Płócienniak i Damian Bogusiak są artystami mappingu. Każdej projekcji towarzyszyć będą kompozycje muzyczne lub instalacje dźwiękowe.

Artyści biorący udział w projekcie:

 

Frankfurt:

Martina Wolf (projekcje) - urodziła się w 1971 roku w miejscowości Wurzen (Saksonia). W latach 1997 – 2005 studiowała w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Dreźnie w klasie projektowej „Nowe media” u prof. Lutza Dammbecka. Od 2001 roku miała wiele wystaw, zarówno indywidualnych, jak i grupowych, m.in. w Rosji, Niemczech, Francji, USA, Turcji i Hiszpanii, a od pięciu lat prowadzi także wykłady na temat sztuki wideo i fotografii. Otrzymała wiele stypendiów twórczych oraz Nagrodę Penta-Park-Fotopreis, przyznaną jej w Dreźnie.
www.martinawolf.de

Hannes Seidl (muzyka) - urodził się w 1977 roku w Bremie. Obecnie mieszka we Frankfurcie i jest kompozytorem oraz interpretatorem muzyki. W latach 1998 – 2003 studiował kompozycję w Wyższej Szkole Folkwang w Essen u N.A. Hubera i Th. Neuhausa. W roku 2002 założył razem z Maxymilianem Marcolem Laptop-Duet dis.playce, a w 2004 roku grupę stock11. Wykładał na uniwersytecie w Bremie (2004/05) i w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Saar (2011). Jest laureatm Pierwszej Nagrody Rady Muzycznej Landu Bremy (2006) i Pierwszej Nagrody na Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Bolzano za najlepszy film eksperymentalny (2009). Jego kompozycje wykonywano m.in. w Filharmonii Berlińskiej, podczas weneckiego Biennale i Operadhoy w Madrycie, w paryskim Centre Pompidou, w Minoriten w Grazu oraz w niemieckich teatrach.
www.stock11.de
www.editionjulianeklein.de
http://dis.playce.info

 

 

Lipsk:

Marek Brandt (projekcje i muzyka) - urodził się w roku 1970 w Berlinie. W latach 1995 – 2002 studiował fotografię w lipskiej Wyższej Szkole Grafiki i Sztuki Książki w klasie prof. Tima Rautera, później, w latach 2006 – 2008, kontynuował naukę w klasie mistrzowskiej prof. Joachima Blanka. Od roku 1997 miał szereg wystaw indywidualnych, m.in. w Lipsku, Plagwitz i Tuluzie (Francja) i grupowych w Niemczech, Francji, Korei Południowej, Australii, Kanadzie i RPA. Otrzymał liczne stypendia twórcze oraz nagrodę fundacji MitOst e.V./Schering w kategorii „muzyczny dialog nadgraniczny”.
www.marek-brandt.de

 

 

Norymberga:

Axel Gercke (projekcje) - urodził się w 1979 roku, mieszka i pracuje w Norymberdze. W latach 2002 - 2006 studiował w Akademii Sztuk Plastycznych w Norymberdze u prof. Petera Angermanna, prof. Ralpha Flecka i prof. Johannesa Grüztke. W semestrze 2005/2006 przebywał na wymianie artystycznej w Krakowie. Do wyróżnień, jakie otrzymał, należą m.in. Nagroda Artystyczna miasta Schwabach i Bawarska Nagroda Artystyczna w kategorii obraz. Od 2006 miał wystawy indywidualne w Schwabach, Norymberdze i Frankfurcie oraz wiele wystaw grupowych w Niemczech, Polsce i Austrii.
www.axelsbilder.com

Florian Berg (muzyka, pseudonim artystyczny FunkeeFlow) - urodził się w1983 roku w Erlangen. Studiuje techniki elektro-informatyczne w Wyższej Szkole Zawodowej w Norymberdze, pracując jednocześnie jako DJ, producent i organizator imprez. Pierwsze próby jako DJ podjął dość wcześnie rozwijając swoje umiejętności w tej dziedzinie, lecz pozostając w obszarze tych samych zainteresowań muzycznych, obejmujących: hip hop, funk i soul, a także jazz, rock, czy też eksperymentalna muzykę elektroniczną. Gra raczej niekonwencjonalne sety muzyczne, jest też producentem nagrań muzycznych, zarówno hip-hopowych, jak i elektronicznych. Był organizatorem takich wydarzeń muzycznych jak: cykle party muzycznych „Soulfood’’ w Erlangen i „Beat Thang“ w Norymberdze. Działa także w F.E.T.E i we frankońskim zespole hip hopowym „Kethema”.
http://soundcloud.com/beat-thang
www.fete-online.de
http://soundcloud.com/kethema

 

 

Kraków:

 

Damian Bogusiak (projekcje) - VJ, DJ i sound designer w jednej osobie. Początkowo jego działalność obejmowała głównie grunt muzyczny, by ewoluować w stronę multi-przedsięwzięcia, łączącego dźwięk, obraz i performance. Dziś jest jednym z nielicznych w Polsce artystów zajmujących się profesjonalnie 3D mappingiem. Specjalizuje się w projektowaniu efektów specjalnych, compositingu, a przede wszystkim motion design.  Współtwórca studia Visualsupport. Prace Damiana charakteryzują się wysokimi walorami estetycznymi, są wielowymiarowe od strony wizualnej, tak jak i w odbiorze. Pełne emocji, poruszają zmysły, dzięki czemu uznawany jest on za jednego z liderów Visual Design w Polsce.

Michal Płócienniak (projekcje) - VJ, specjalizujący się w projektowaniu innowacyjnych instalacji multimedialnych. Zadebiutował w 2003 roku i od tamtej chwili z sukcesem realizuje swoje autorskie aranżacje wizualne na potrzeby najciekawszych eventów, festiwali i koncertów. Założyciel najpierw teamu vj-skiego, a następnie studia Visualsupport. Ruchome obrazy Michała to prawdziwa wizualna uczta dla otwartych umysłów. W sztuce wizualizacji proponuje twórczą ekspresję, skupiając się jednocześnie na przejrzystości formy.
www.visualsupport.pl

 

Marek Chołoniewski (muzyka) - urodził się w 1953 roku w Krakowie. Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Krakowie. Od 1976 roku pracuje w Studio Muzyki Elektroakustycznej Akademii Muzycznej w Krakowie, od 2000 roku jest jego kierownikiem. W 1977 roku założył Stowarzyszenie Artystyczne Muzyka Centrum, którym obecnie kieruje. Od 1984 roku koncertuje, prowadzi kursy i wykłady z muzyki komputerowej w wielu krajach Europy, Azji i obu Ameryk. W latach 1988–1992 organizował serię koncertów "Audio Art".

Od 1993 roku jest inicjatorem i dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Audio Art oraz Międzynarodowych Warsztatów Muzyki Współczesnej Kraków/Stuttgart (wspólnie z Matthiasem Hermannem). W latach 1993–1999 był dyrektorem artystycznym Internationale Akademie für Neue Komposition und Audio Art w Schwaz (Austria).

W 2005 roku założył Polskie Stowarzyszenie Muzyki Elektroakustycznej (członek CIME w Bourges), którego jest prezesem. Jest twórcą kompozycji instrumentalnych, elektroakustycznych i audiowizualnych, muzyki do teatru, filmu, radia i TV, a także autorem i koordynatorem projektów internetowych i w przestrzeni publicznej.
www.studiomch.art.pl

Organizatorzy:

  • Goethe-Institut
  • Dom Norymberski
  • Krakowskie Biuro Festiwalowe
  • Miasto Norymberga
  • Miasto Frankfurt nad Menem
  • Miasto Lipsk
  • Miasto Kraków