SZTUKA WSPÓŁCZESNA W OBRAZIE FILMOWYM

Joseph Beuys. Transformer
Film dokumentalny

Wtorek, 29.10.2013, godz. 19.00
Akademia Sztuk Pięknych, Kraków, pl. Matejki 13, sala 104.

Joseph Beuys, niemiecki artysta, teoretyk sztuki, pedagog, działacz społeczny i polityczny. Urodził się w 1921 roku w miejscowości Krefeld. W latach 1946-51 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Düsseldorfie, w której później podjął pracę jako pedagog. W 1962 roku wziął udział w pierwszym koncercie międzynarodowego ruchu artystycznego Fluxus w Wiesbaden, który łączył muzykę z akcjami artystycznymi. Od 1964 roku regularnie uczestniczył w wystawach „documenta” w Kassel. W roku 1970 założył Organizację dla Niegłosujących – Wolne Powszechne Wybory, a rok później Organizację Demokracji Bezpośredniej poprzez Powszechne Wybory. Tworzenie biura tej organizacji było jedną z akcji Beuysa zorganizowanych podczas „dokumenta 5” w 1972 roku. „Okupacja” sekretariatu Akademii Sztuk Pięknych w Düsseldorfie zakończyła się zwolnieniem artysty. Przez kolejne dwa lata podróżował po świecie z wykładami propagując swoją teorię „rzeźby społecznej”. W roku 1976 na weneckim Biennale zaprezentował instalację „Przystanek tramwajowy 1961-1976 pomnik przyszłości”, a trzy lata później w Muzeum Salomona R. Guggenheima w Nowym Jorku odbyła się wielka retrospektywna wystawa twórczości Beuysa. W sierpniu 1981 roku artysta w ramach akcji „Transport do Polski” podarował łódzkiemu Muzeum Sztuki swoje prace. Na „documenta 7” w 1982 roku zrealizował akcję „7000 dębów – zadrzewianie zamiast urzędowania”. Ostatnie drzewo w tym projekcie zasadził syn Beuysa, Wenzel już po jego śmierci w 1986 roku.

Joseph Beuys był propagatorem idei demokratyzacji sztuki. Twierdził, że potrzeba twórczości charakteryzuje wszystkich ludzi i wszystkie dziedziny życia. Sztuka w jego ujęciu to przede wszystkim działanie twórcze, a nie wytwarzanie estetycznych przedmiotów. Z czasem organizowane przez niego akcje artystyczne, performance i happeningi przekształciły się w działania o charakterze społecznym i politycznym.

Film Joseph Beuys Transformer jest zapisem rozmów, jakie reżyser odbył z artystą podczas przygotowań do retrospektywnej wystawy w Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku i prezentuje jego teorie, poglądy i koncepcje artystyczne.

Organizatorzy:

  • Dom Norymberski
  • Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie