SZTUKA WSPÓŁCZESNA W OBRAZIE FILMOWYM


Anish Kapoor. Wymiary abstrakcji

Film dokumentalny

Francja, 2011, 52 min., reżyseria: Heinz Peter Schwerfel

Wtorek, 26.11.2013, godz. 19.00

Akademia Sztuk Pięknych, Kraków, pl. Matejki 13, sala 104

Anish Kapoor urodził się w 1954 roku w Mumbaju w Indiach. Jako syn Hindusa i irackiej Żydówki w wieku 16 lat wyjeżdża najpierw do Izraela, gdzie żyje w kibucu, a w 1973 roku na studia do Londynu, które odbywa najpierw w Hornsey College of Art, a później w Chelsea College of Art and Design. W latach 70. uwagę zwróciły jego rzeźby z barwnych pigmentów, w kolejnych latach zaczął realizować monochromatyczne instalacje przestrzenne i monumentalne rzeźby. W 1990 roku wziął udział w weneckim Biennale, a dwa lata później w Dokumenta IX w Kassel. Do jego najsłynniejszych realizacji artystycznych w przestrzeni publicznej i muzealnej zalicza się Cloud Gate w Millenium Park w Chicago, Memory dla Muzeum Guggenheima, Marsyas w Hali Turbin londyńskiej Tate Modern, Lewiatan w Grand Palais w Paryżu, czy też 115 metrową wieżę zrealizowana na Igrzyska Olimpijskie w Londynie w roku 2012, która swoim kształtem przypomina orientalną fajkę wodną.

W tym roku, we wrześniu zakończyła się wystawa Kapoora w Martin Gropius Bau w Berlinie, a w Japonii otworzono pierwszą mobilną salę koncertową „Ark Nova”, którą Kapoor zaprojektował wspólnie z japońskim architektem Aratą Isosaki w hołdzie dla ofiar tsunami, które dwa i pół roku temu nawiedziło ten kraj.

Dokument Schwerfela Anish Kapoor. Wymiary abstrakcji opowiada o życiu i filozofii artysty. W trakcie podróży, podczas której reżyser zwiedza jego studio w Londynie, instalacje w Chicago i Neapolu oraz wystawy w Bilbao i Dehli, odkrywamy niezwykły świat artysty, któremu udało się połączyć sztukę z najnowszą technologią.