FESTYN ULICZNY Z OKAZJI 20. LECIA DOMU NORYMBERSKIEGO W KRAKOWIE
sobota, 18 czerwca 2016, w godzinach 16.00 – 22.00
Kraków, ul. Skałeczna 2, przed Domem Norymberskim

KONCERTY

HAŃBA (Kraków)

Zbuntowana Orkiestra Podwórkowa „Hańba!” to czterech krakowskich muzyków, którzy przy pomocy podwórkowego instrumentarium (banjo, bęben, akordeon, tuba) oraz wsparciu międzywojennych poetów (Tuwima, Brzechwy, Broniewskiego) wciela się w wykreowane postacie i łączy muzyczne inspiracje (punkowe, folkowe, klezmerskie), aby stworzyć własną opowieść o tym najbardziej „literackim” okresie w historii Polski.

Hańba! występowała już m.in. na OFF Festiwalu (2015), 36. Euroradio Folk Festival - EtnoKraków (2015), Festiwalu Filmu i Sztuki „Dwa Brzegi” (2015), Visegard Wave w Czeremsze (2014) czy Skrzyżowaniu Kultur - Sounds Like Poland (2014),

W 2014 roku zespół otrzymał nagrodę specjalną im. Czesława Niemena podczas 17. Festiwalu Folkowego Polskiego Radia „Nowa Tradycja”, przyznaną za „szczególną ekspresję i odwagę sceniczną”. Pierwsza płyta długogrająca orkiestry, ukazała się na początku lutego 2016.

 

YOHTO (Norymberga)

Siedmioosobowa grupa norymberska YOHTO wykonuje muzykę oscylującą między elektronicznymi dźwiękami klubowymi, dub i reggae oraz piosenki w stylu groov, które często przekraczają granice poszczególnych gatunków. Dynamiczne rytmy, różnorodność i niezwykła energia to cechy charakterystyczne norymberskiego zespołu, który znany jest ze swoich porywających do tańca występów. Grupa brała udział w takich wydarzeniach muzycznych jak: Rototom Sunsplash we Włoszech, Wakeboard EM w Austrii i Chiemsee Reggae Summer w Niemczech, dzieląc często scenę z renomowanymi muzykami: Gentleman, Seeed, Jahcoustix, Jamaram, Mono & Nikitaman czy Culcha Candela. YOHTO ma w swoim dorobku trzy płyty: „Connection Thing“, “New Frequency” oraz “Right Here, Right Now!”.

 

 

 

VLADIMIRSKA (Kraków)

Vladimirska to zespół pochodzący z Krakowa. Początkowo był solowym projektem wokalistki, akordeonistki i kompozytorki z Kanady Scotii Gilroy, lecz w ciągu kilku lat urósł do sześcioosobowego składu. Instrumentarium zespołu składa się z akordeonu, gitary, banjo, trąbki, saksofonu oraz perkusji. Skupiona wokół delikatnego głosu liderki oraz rozrywkowo brzmiącego instrumentarium muzyka Vladimirskiej rozwinęła się z czasem w niezwykły indie folk-pop o egzotycznym, karnawałowym duchu. Grupa występowała na międzynarodowych i polskich festiwalach jak m.in. Fusion Festival (Rostock), PolkaBeats Festival (Cottbus), Down by the River (Berlin), na Słowacji w ramach Barbakan Festival oraz w Polsce – na festiwalach SLOT Fest, Green Zoo, Tak Brzmi Miasto, i innych. Debiutancka płyta Vladimirskiej, „Night Trains” (Gustaff Records), została umieszczona na Bestenliste 4-2011 przez Preis der deutschen Schallplattenkritik (Nagroda Niemieckich Krytyków Wydawnictw Płytowych) w kategorii „Folk & Folklore”.