Dom Norymberski jest w tym roku partnerem dwóch wydarzeń, jakie odbywają się w ramach Festiwalu Miłosza:

 


sobota 10. 06.2017, godz. 17.00

Pałac Biskupa Erazma Ciołka, ul. Kanoniczej 17
wieczór autorski Joachima Sartoriusa, które poprowadzi Joanna Roszak.


Wiersze Joachima Sartoriusa we własnym przekładzie przeczyta Ryszard Krynicki.

Joachim Sartorius urodził się 19.03.1946 w Fürth (Niemcy) a wychował w Tunisie (Tunezja). Po dłuższych pobytach w Nowym Jorku, Istambule i Nikozji obecnie mieszka w Berlinie i Syrakuzach (Włochy). Studiował prawo i stosunki polityczne w Monachium, Londynie, Strasburgu i Paryżu. Jest prawnikiem, dyplomatą, poetą i tłumaczem. W latach 1996 - 2000 był Sekretarzem Generalnym Instytutu Goethego, a w 2001 roku zaczął prowadzić Berlińskie Biuro Festiwalowe (Berliner Festspiele). Jego twórczość była tłumaczona na ponad 20 języków. Jest także autorem książek poetycko-podróżniczych: „Die Prinzeninseln“ 2009 (Wyspy Książęce) i „Mein Zypern“2013 (Mój Cypr), redaktorem licznych publikacji oraz tłumaczem wielu amerykańskich poetów, m.in. Wallaca Stevensa, E. E. Cummingsa i Johna Ashbery’ego. Polskie przekłady autorstwa Ryszarda Krynickiego ukażą się nakładem Wydawnictwa a5 w ramach projektu wydawniczego Festiwalu Miłosza.

 

 


Sobota 10.06.2017, godz. 19:30

Klub Festiwalowy: Metaforma, Powiśle 11
Pokaz filmu
TABU – Georg Trakl. Obca jest dusza na ziemi
Niemcy, Luksemburg, Austria, 2012, 100'


reżyseria: Christoph Stark / scenariusz: Ursula Mauder / zdjęcia: Bogumił Godfrejow / obsada: Lars Eidinger, Peri Baumeister, Rainer Bock, Rafael Stachowiak, Petra Morzé

Film przeznaczony jest dla widzów dorosłych.

W 1910 roku mody student farmacji z Salzburga Georg Trakl świętuje wśród wiedeńskiej bohemy pierwsze literackie sukcesy. Artystyczne kręgi, do których trafia, upajają się wyjątkową atmosferą schyłku monarchii austrowęgierskiej, przesiąkniętą alkoholem, narkotykami i wolną miłością. W Wiedniu grę na fortepianie i kompozycje studiuje także siostra Trakla, Greta. Wokół ich domniemanej, kazirodczej miłości osnuty jest film Christopha Starka. Jego twórcy, bazując luźno na faktach i wspierając się nie do końca wyjaśnionym charakterem związku rodzeństwa, opowiadają niezwykłą miłosną historię z tragicznym finałem. Georg Trakl, ranny podczas Pierwszej Wojny Światowej trafia di Szpitala Wojskowego, przy ulicy Wrocławskiej w Krakowie i tam umiera z przedawkowania kokainy. Literaturoznawcy nie mają wątpliwości, że było to samobójstwo. Czy motywem jego śmierci był nadmiar okrucieństwa, z jakim zetknął się na wojnie, czy też niemożliwa miłość do Grety, która zastrzeliła się trzy lata później w Berlinie.

Niemiecka krytyka pisząc o filmie podkreślała koncertową grę aktorów i komplementowała reżysera za najlepszą możliwa obsadę. Lars Eidinger, który wcielił się w rolę Georga Trakla, znany jest w Polsce z filmy Maren Ade Wszyscy inni, a debiutującą w roli Grety Peri Baumeister, wyróżniono nagrodą Maxa Ophülsa dla najlepszej młodej aktorki.