MOJA EUROPA

Program MOJA EUROPA to cykl spotkań literackich organizowanych przez Instytuty Kultury goszczące w Krakowie: Szwajcarska Fundacja dla Kultury Pro Helvetia, Goethe-Institut Krakau, Dom Norymberski, Instytut Francuski, Instytut Włoski oraz Instytut Książki we współpracy z polskimi wydawnictwami.

„MOJA EUROPA” – to tytuł tomu esejów autorstwa Andrzeja Stasiuka i Jurija Andruchowicza, który ukazał się w wydawnictwie CZARNE

Na program składają się spotkania z pisarzami zaproszonymi przez goszczące w Krakowie Instytuty Kultury, które poprowadzą polscy pisarze lub krytycy literaccy.

W ramach tego projektu na zaproszenia Domu Norymberskiego, Szwajcarskiej Fundacji Kulturalnej Pro Helvetia i wydawnictwa CZARNE w maju do Krakowa na promocję książki „Miłośc Leny” przyjechała Judith Kuckart

Judith Kuckart

Ur. 1959 w Schwelm / Westfalia. Studiowała literaturoznawstwo i teatrologię w Kolonii i Berlinie. Uczyła się tańca w Düsseldorfie i Essen (u Hansa Zülinga).W 1985 r. pracowała w teatrze tańca w Heidelbergu (Johann Kresnik). W 1986 r. założyła w Berlinie zespół choreograficzny Skoronel. Do 1998 r. zrealizowała siedemnaście przedstawień Skoronela m.in. w koprodukcjach z operą w Wuppertalu, Duisburgu, Berliner-Ensamble, Landestheater Tübingen, Teatro Vascello Roma. Pisarka i reżyserka. Mieszka w Berlinie i Zurychu.

Publikacje: Die schöne Frau (1994), Der Bibliothekar (1998), Lenas Liebe (2002), Die Autorenwitwe (2003). Jesienią 2002 wyreżyserowała w krakowskim Teatrze Bagatela spektakl wg własnej sztuki Sinobrody czeka.

Judith Kuckart była w 2002 roku stypendystka Willi Decjusza w Krakowie. Pobyt w Polsce zaowocował książką „Miłość Leny” (Lenas Liebe), której polską edycję w tłumaczeniu Elżbiety Kalinowskiej przygotowało Wydawnictwo Czarne. Powieść Kuckart rozgrywa się podczas podróży z Oświęcimia do Niemiec, w którą wyruszają: emerytowany urzędnik, była aktorka i niemiecki, katolicki ksiądz. Każdy z nich znalazł się w Polsce z zupełnie innych powodów, ale wspólny powrót do Niemiec nie był przypadkiem. Okazuje się, że biografie bohaterów są ze sobą powiązane, a czas, który wspólnie spędzają podczas drogi, jest okazją do odbycia jeszcze jednej podróży: w przeszłość i własne życie

Spotkanie z Judith Kuckart i promocja książki „Miłość Leny”
Prowadzenie: Olaf Kühl
Spotkanie odbyło się 19.05.2004, godz. 18.30, w Prowincji nowej, ul. Bracka 3-5.
 
Richard Wagner,
pochodzący z Rumunii niemiecki poeta i prozaik, urodził się w 1952 r. w Lowrinie w rumuńskiej części Banatu, zamieszkanej m.in. przez mniejszość niemiecką, tzw. Szwabów banackich. Po studiach germanistycznych i i romanistycznych na Uniwersytecie w Timsoarze pracował jako nauczyciel języka niemieckiego. Od 1987 r. mieszka w Berlinie Zachodnim. W Rumunii opublikował kilka tomów poezji, opowiadania i felietony [m.in. zbiory wierszy „Klartext” („Otwartym tekstem”, 1973) i „Die Invasion der Uhren” („Inwazja zegarów”, 1977) oraz „Das Auge des Feullietons, Geschichten und Notizen” („Oko felietonu, opowiadania i notatki”, 1984)].

Doświadczenia z ostatnich lat przeżytych w Rumunii oraz początków emigracji, a także kwestia własnej tożsamości, ukształtowanej na styku dwóch kultur, stały się tematem pierwszych książek Richarda Wagnera opublikowanych w Niemczech, dwóch dłuższych opowiadań: wydanego w 1988 r. „Ausreiseantrag” („Wniosek emigracyjny”) oraz „Begrüßungsgeld” („Pieniądze powitalne”) ogłoszonego rok później. W Niemczech Richard Wagner opublikował także poezje, m.in. „Rostregen” („Zardzewiały deszcz”, 1986), szereg powieści, m.in.: „In der Hand der Frauen” („W dłoni kobiet”, 1995), „Lisas geheimes Buch” („Tajemna księga Lisy”, 1996), „Im Grunde sind wir alle Sieger” („W sumie wszyscy jesteśmy zwycięzcami”, 1998) oraz eseje „Mythendämmerung. Einwürfe eines Mitteleuropäers” („Zmierzch mitów. Obiekcje środkowoeuropejczyka”, 1993).

Opublikowana w 2000 r. powieść „Miss Bukaresztu” („Miss Bukarest”) w niezwykle oryginalny sposób łączy dwie płaszczyzny twórczości Richarda Wagnera. Wątek kryminalny (morderstwo tytułowej bukaresztańskiej piękności i śledztwo w tej sprawie) staje się kanwą, na której autor snuje refleksje na temat Rumunii oraz okresu rządów Ceausescu, kiedy kontrolę nad społeczeństwem sprawowało wszechobecne Securitate. „Miss Bukaresztu” w 2000 r. była pierwszą laureatką Nowej Niemieckiej Nagrody Literackiej (Neuer Deutscher Literaturpreis). Za swą twórczość Richard Wagner otrzymał także wiele innych nagród literackich
 
Spotkanie z Richardem Wagnerem i promocja książki „ Miss Bukaresztu”
Spotkanie odbyło się 23.05.2004, w Domu Norymberskim , ul. Skałeczna 2, godz. 18.30.
Prowadzenie: Aleksander Kaczorowski