Thomas May - Projekt Źdźbło trawy - Wystawa - 07.07. - 14.08.2005
Centrum Sztuki i techniki Japońskiej Manggha
Kraków, ul. Marii Konopnickiej 26


W 2000 roku norymberski twórca Thomas May rozpoczął, początkowo w Niemczech, a później w innych krajach, realizacje projektu artystycznego zatytułowanego "Źdźbło trawy".

Przygotowane przez niego niewielkie słupki z balsy o wymiarach 1cm x 1cm x16 cm rozdawane są przypadkowym ludziom z prośbą o wyrzeźbienie z nich źdźbła trawy.

Praca nad taką rzeźbą, ze względu na łatwy w obróbce materiał, nie stanowi większego problemu i zaproszeni do współpracy uczestnicy projektu chętnie ją wykonują. Każdemu źdźbłu przyporządkowany jest numer i kartka z imieniem i pierwszą literą nazwiska twórcy oraz jego zawodem.

Pomalowane na zielony kolor, nazwany przez autora projektu "mayowym" balsowe źdźbła, umieszczone są w odległości 10 cm od siebie w specjalnie przygotowanym trawniku, tworząc instalację.

Tak jak w naturze wydaje się, że źdźbła tworzące trawę są identyczne tak, oglądane z odległości, sztuczne ich odpowiedniki zdają się przypominać trawnik. Wiedza, że każdy z ponad 6000 tysięcy zebranych egzemplarzy został wykonany przez innego człowieka, zaskakuje odbiorcę i zmusza do bliższego i uważnego przyjrzenia się poszczególnym rzeźbom. Instalacja staje się piękną metaforą indywidualizmu jednostki tkwiącej w ludzkiej masie. Zaangażowanie w projekt ludzi z całego świata i ze wszystkich warstw społecznych, sprawia, że opisana wyżej idea projektu, staje się jeszcze bardziej wyraźna. Nie bez znaczenia jest również ogromne wrażenie estetyczne, jakie wywołuje instalacja.

Wszystkie akcje wycinania źdźbeł trawy są dokumentowane fotograficznie.

Podczas wystawy zaprezentowane zostaną także zebrane przez artystę wiersze poświęcone trawie, napisane przez zaproszonych do udziału w projekcie poetów.

Każda publiczna prezentacja projektu to jednocześnie jego kontynuacja. Do dyspozycji zwiedzających jest stanowisko rzeźbiarskie, dzięki któremu wszyscy chętni mogą wziąć udział w tym przedsięwzięciu i wykonać swoje źdźbło trawy. Zostanie ono dołączone do już istniejących i zainstalowane wraz z nimi podczas kolejnej prezentacji.

Zaprezentowana w Krakowie instalacja składa się także z rzeźb wykonanych przez mieszkańców naszego miasta podczas dwukrotnego pobytu artysty w Krakowie. W wielkiej akcji tworzenia swojego źdźbła trawy wzięli udział artyści, przyjaciele i znajomi, ale też przygodnie spotkani na ulicy ludzie.

Zapraszamy wszystkich do odszukania lub stworzenia swojego źdźbła trawy!

 


Thomas May

1992-2000 - Akademia Sztuk Pięknych w Norymberdze, studia w pracowni mistrzowskiej prof. H. - P. Reutera; studia na wydziale sztuki medialnej, Wyższa Szkoła Projektowania w Karlsruhe; studia podyplomowe na wydziale: Sztuka w przestrzeni publicznej u prof. J. P. Hölzinger, Akademia Sztuk Pięknych w Norymberdze.

Stypendia artystyczne:

"Germinations 11", Hull, Anglia; stypendium wyjazdowe Międzynarodowej Izby Handlowej w Norymberdze, nagroda za debiut od kraju związkowego Bawarii; wymiana artystyczna w Shenzhen, Chiny; Artist in Residence - Nykarleby, Finlandia.

Wybrane wystawy:

2003 - "Wystawa debiutancka", Akademia Sztuk Pięknych w Norymberdze; "Projekt Źdźbło Trawy" w Nykarleby, Finlandia; "Na wietrze", Boddenwiesen, Ahrenshoop; "Projekt Źdźbło Trawy", kolekcja obrazów i rzeźb w Norymberdze, Muzeum Tucherschloss.

2002 - "Trawnik", Galeria Narodowa Skopje w Macedonii; "Projekt Źdźbło Trawy" i "One Hundred Flowers", Shenzhen, Chiny.

2001 - "Projekt Źdźbło Trawy", Dom Kultury w Schwandorf w Górnym Palatynacie.

2000 - "Trawnik", Galeria Kreis w Norymberdze; "Dürer w Erlangen", Galeria Hartmuta Becka w Erlangen; "Las iglasty", Stowarzyszenie Artystyczne w Weiden.

1999 - "Pole Zawilców", Stowarzyszenie Artystyczne w Weiden; "Dolnoramsztadzka trawa na stadionie piłkarskim", Galeria Wackera w Darmstadt.

1998 - "Bawarska soczysta łąka", Galeria Schicklera.

 

Czwartek, 7.07 2005, godz. 20.00, Klub Lokator, ul. Krakowska 10, (wejście od Meiselsa).
Tutaj odbył się zielony wieczór wierszy, piosenek i psalmów o trawie w wyborze Adama Wiedemanna które ukażą się w kolejnej edycji artzinu Mrówki w czekoladzie (miętowej) - Swoje wiersze czytali: Krzysztof Gryko, Maciej Kaczka, Tobiasz Melanowski, Joanna Oparek, Adam Pluszka, Michał Sobol, Ewa Sonnenberg, Mateusz Wabik i Adam Wiedemann.

Utwory innych poetów przeczytała Barbara Wysocka. Podczas wieczoru można było skosztować potraw z trawy i zielonych napojów. Mile widziane były zielone stroje i fryzury.